Zeytinburnu’nda kentsel dönüşüm yapmayı, hepimiz istiyoruz.Ancak sorun şurada Zeytinburnu’nun nasıl yenilenmesini istiyoruz.Kentsel Dönüşüm konusunda Ortak Bir hedefimiz varmı?Zeytinburnu’nun mevcutta bulunan durumu ile mevcutta bulunan imar planları ve şehir planlaması ile mi yenilemek istiyoruz YOKSA!

Zeytinburnu Belediye Meclisi Mayıs ayı 1.Birleşimi

ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ MECLİS BAŞKANLIĞI’NA

KONU:Kentsel Dönüşüm

Zeytinburnu’nda kentsel dönüşüm yapmayı, Zeytinburnu’nun yenilenmesini hep beraber hepimiz istiyoruz.Ancak sorun şurada Zeytinburnu’nun nasıl yenilenmesini istiyoruz.

Kentsel Dönüşüm konusunda Ortak Bir hedefimiz varmı?

Zeytinburnu’nun mevcutta bulunan durumu ile mevcutta bulunan imar planları ve şehir planlaması

 ile mi  yenilemek istiyoruz  YOKSA

 Yeni şehircilik kriterlerine göre, yeterli donatılara göre planlanmış,

 Yepyeni , kaliteli, fonksiyonel ,insanların içerisinde huzur bulduğu bir kent mi oluşturmak istiyoruz.

Asıl sorun burada NE İSTİYORUZ! İktidarı ve muhalefeti  ile siyaset üstü olması gereken

kentsel dönüşüm konusunda   aynı şeyimi  istiyoruz.Hedefimiz binalarımızın tamamını yenilemek olmalı.  Yeterince şeffafmıyız.

 Tamamen binalarımızı yenileyelim; ANCAK BU NASIL OLMALI

Binaları olduğu yerde yıkalım yeniden aynı  yerdemi  yapalım

Ada bazlı mı  yapalım , yoksa  farklı bir metod mu  deneyelim

Eğer yerinde yenilemeyi   her bir binayı kendi içerisinde 4 katlı binayı yıkıp tekrar o binayı 4 katlı bina olarak yapalım dersek  Zeytinburnu gecekondulardan oluşan bir semtti  40 senede gelinen nokta bu eğer biz 50 sene daha uzatmak istiyorsak yani Biz önümüzdeki 50 seneyi  60 seneyi daha ipotek altına alalım diyorsak 22. Asra geldiğimizde de Zeytinburnu’nda biz hala kentsel dönüşümü konuşalım diye istiyorsak Evet dediğimiz gibi yapalım her bir binayı yerinde yıkıp yeniden yerinde yapalım  Bu şekilde yaparsak 22. yüzyıla bu problemleri hep beraber taşımış oluruz.

Ama şehircilik bilimi böyle bir yapılaşma şartlarına sahip bir kentin binalarının münferid olarak yıkılıp yeniden yapılmasını yani yenilenmesini çağdaş şehircilik normlarına uymadığı gibi kıt ülke kaynaklarının sağlıksız bir yapılaşma ile boşa harcanması anlamına geldiğini ifade etmektedir.

Bunu yapmamalıyız neden yapmamalıyız bir insanın yaşam hakkı için yapmamalıyız,

sosyal devlet ilkesinden dolayı yapmamalıyız.

Ne yapmalıyız  sosyal devlet ilkesinin  nasıl  The İstanbul Veliefendi Konutlarında,Büyükyalı ‘da,Yedi mavide, İnistanbul da ve diğer projelerde  sosyal bir  ortam oluşturuldu ise, kaliteli ve nezih bir ortam var ise

 Bunu neden bütün Zeytinburnu’na  yaymıyoruz

 bu projelerde  oluşturulan ortam ya da bu projelerde ki  1 metrekare arazinin ettiği değer 

diğer mahallelerimiz de de etmiyor mu?

 Büyükyalı ile Sümer Mahallesi arasında kaç metre var ya da Çırpıcı mahallesi arasında

 veya  Veliefendi mahallesi ile Telsiz Mahallesi arasında  toprak yapısı olarak nitelik farkı mı var!

 Hayır hiçbir nitelik farkı yok  Veliefendi’de ki binayı  toprak yapısı 16 katlı taşıyor da

 Sümer  mahallesindeki deki  zemin taşımıyor mu  Kazlıçeşme ile Sümer Mahallesi, Sümer Mahallesi ile Veliefendi , Veliefendi ile merkezefendi  kısaca tüm mahallelerimizin ayrı ayrı özellikleri, konum ve  lokasyon olarak da  çok güzel bağlantıları var 

Zeytinburnu’nun Sismik raporlarını, zemin raporlarını ve Sismik analizini ortaya koymamız lazım

Zeytinburnu’nu  bölge bölge mevcut planlar ve mevcut mahalleler dahilinde değil

bir zemin dahilinde Zeytinburnu’nda  ada bazlı bloklaşma ile kentsel dönüşüm projelerinin desteklenmesi gerekir.

 Bütün zeminlerin hepsini bir arada değerlendireceğimiz  Zeytinburnu zeminin yapısı

 kaç katlı binaları nasıl kaldırabilir, Nasıl yapabilir,depremle alakalı risklerin ,taşıma güçlerinin, dikey ve yatay bütün risklerin hepsini göz önünde bulundurarak Zeytinburnu’nun kat planlamasnı yapmalıyız

Buna göre Adalaştırmalarını yapmalıyız şehir planlamasını Buna göre yapmalıyız Zeytinburnu’nu sadece TOKİ’nin ,Emlak konutun, devlet kuruluşlarının Kendi iş yapabilme hacmine,Kendi iş yapabilme kapasitesine göre değil tüm ülkedeki  iyi işletmelerin , iyi müesseselerin  iş yapabileceği bir formülü  kazandırmalıyız.

Zeytinburnu için zemin raporları ve şehir planlamaları yapılır, kentsel seferberlik hazırlanır ,halkımıza da  bu güzel bir şekilde anlatılırsa , halkımızı ikna etme konusunda   güzel bir sonuç elde edilebilir.

İnsanların şöyle bir kaygısı var Ben burada Bulunduğum yerde yaşamak istiyorum

 aslında Bulunduğum yerde yaşamak istiyorum  demek ;  binanın aynı sokağında aynı konumunda  veya aynı dairesinde  yaşamak istiyorum demek değil  yeni bir mahalle oluşturuluyorsa , otoparkı olan, Sosyal donatıları olan, bahçeleri olan, çocukların oyun alanları olan yerleri Kim istemez ki!

Herkes buna Rıza gösterir  Bunlar olabilir mi ? İstersek olur.

İmar planlarını yapma yetkisi halkımız da değildir!

imar planlarını yapma yetkisi kamu kurumlarındadır Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,İstanbul Büyükşehir Belediyesi , Zeytinburnu Belediyesi

son çıkan yasalara göre  Zeytinburnu Belediyesi’nin teklifi ile genel anlamda Zeytinburnu Belediyesi çalıştığı bir rapor planları ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı mekansal planlama Daire Başkanlığı ya da Altyapı Koordinasyon Daire başkanlığına yapacağı teklif bakanlık tarafından onaylanarak Bütün Zeytinburnu’nun yenilenmesini sağlayabiliriz

Burada tarihi bir rol var Şehir planlamasını yaparak Belediyemizin planı  bu der bu plana göre Zeytinburnu’ndaki tüm riskli yapıları yeniliyorum dersek

Sismik raporlarını aldım, zemin değerlerini aldım, Buna göre de konutlarımı planladım

Buna göre 4 katlı olan yerde yeri gelir 6 katlı , 6 katlı olan yerde 8 katlı, 8 katlı olan yerde 12 katlı yapılar yapılabilir Zeytinburnu’nda çok katlı yerlerin olduğunu da  biliyoruz demek ki bu zemin buna müsait burada öyle bir yoğunluk oluşturmalıyız ki,  bu yoğunluk bu şehri  işin içinden çıkılmaz hale getirmeden yenilenmeye fırsat tanıyacak. Bunu biz sadece devlet kurumlarının yapmasını beklersek yenilenmesi gereken binaları hesaplarsak bunun zor olduğunu da görüyoruz.

Bir şehir planlamasında iyi bir şehir planladığımız da bu şehir insanların üzerinde oluşturduğu sosyolojik ve psikolojik etkisi ile insanları şekillendiriyor Zeytinburnu’nda  Şu an sadece kentsel dönüşüm değil sosyal dönüşümde yapmış oluyoruz .Kentsel dönüşümü sosyal dönüşümle beraber şehri öyle bir planlamalıyız ki şehirde en ufak bir kör nokta şehrin bütün sosyal donatılarında yürüyüş yollarını öyle birbirine Entegre etmeliyiz ki alanlarımızı öyle planlamalıyız ki insanlar Hem burada huzurlu yaşamalı kendilerine ait alanları çok rahat bir şekilde kullanabilmeli ve kendilerini buraya ait hissetmeleri gerekiyor.

Bu sadece Mühendislik hesabı değildir , Mimarlık, Mühendislik, şehir inşaatı

Mühendislik  önemli ama mimarlık ve sanat estetiği de  önemli

Bu sadece Mühendislik ile değil  Mühendislik ile mimarlığı, mimarlık ile sanatı, sanat ile estetiği estetik ile sosyolojiyi , sosyoloji ile beraber  psikolojiyi de  bir araya getirerek

Bu ilim dalları bir araya gelecek ve bir şehir inşaatını yapacağız.

 Halkın rızası olmadan bir şey yapmak mümkün değil  ve bizce de uygun değildir.Gelin halkımıza bir bakın  Türk halkı gönlü açık, Yüreyi açık, Ferah insanlardır.

Biz  halkımıza bunları anlattığımız zaman, halkımızın derdini anladığımız zaman ,bize şunu söyleyeceklerdir.Biz evimizi boşaltıyoruz derhal yapın ben de elimi taşın altına koyuyorum Yeter ki yapın yapmaya başlayın samimiyetinizi gördüklerinde kendisine yapılanın aynısını da komşusuna yapıldığını gördüğünde  bir statü farklılığı olmadığını gördüğünde inanır ve destek verir.

Aslında Bir önceki Belediye başkanımız Murat Aydın’ın 2016 yılında Zeytinburnuʹnu 5 yıl içinde mini bir Barcelona inşa etmek istiyoruz diye basına vermiş olduğu bir demeci vardı.Bunu da hatırlatmak isterim.

Gelin hep birlikte Zeytinburnu halkı için Kentsel Dönüşümü Birlikte başaralım.

Aşağıdaki sorularımın  cevaplandırılması için;

1-1999 depreminden sonra Zeytinburnu ilçemizde yapılan çalışmalarda kaç riskli bina tespit edilmiştir.

2-Bu riskli binalarla ilgili nasıl bir çalışma yapılmıştır.

3-1999 depreminden sonra Zeytinburnu ilçemizde riskli yapı olarak tespit edilmiş yenilenen bina sayısı ve konut  sayısı nedir

4-Bu yıkılan bina Zeytinburnu Belediyesi tarafından yapılan denetimlerde hiç tespit edilmemişmidir.Binanın risk teşkil ettiği görülmemişmidir.Bu ve Benzeri tespidini yapmadığımız bina varmıdır?

5-Tespiti yapılmış binası  henüz boşaltılmamış vatandaşa tebligatı yapılmamış kaç binamız mevcuttur.

Sorularımın cevaplandırılması için Önergemin başkanlık makamına havalesini saygılarımla arz ederim.

Bir cevap yazın