Makam peşinde değilim, Yapacak birşey bulamazsam, babamın fırınına gider ekmek satarım.Gaffar Okkan

Gaffar Okkan Kim?

Gaffar Okkan,1952 yılında Sakarya ilinin Hendek ilçesinde doğdu. 30 Eylül 1970 tarihinde Polis Koleji’nden, 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisi’nden mezun olarak İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne Komiser Yardımcısı olarak atandı.

Bu ilde Emniyet Âmirliği rütbesine kadar çeşitli birimlerde görev yaptıktan sonra, 1983 yılında Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü’ne atanarak, 1985 yılında şube müdürlüğüne terfî etti. 1986 yılında Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görev aldı. Bu ilde 1992 yılında Emniyet Müdür Yardımcısı oldu.

6 Aralık 1993 tarihinde 1. sınıf emniyet müdürlüğüne terfî ederek Kars İl Emniyet Müdürü olarak atandı. 18 Kasım 1997 tarihinde Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak göreve başladı. Bu arada İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetiminden mezun oldu.

Kars Emniyet Müdürü iken, Diyarbakır gibi yıllarca PKK ve Hizbullah terörünün ve aşırı göçün ağır sonuçlarını yaşayan bir ile emniyet müdürü olarak atandı. Hüseyin Velioğlu’nun İstanbul Beykoz’daki villasına yapılan baskında büyük rolü vardı. Gaffar Okkan, Hizbullah’ın çökertilmesinde çok önemli bir rol oynadı.

Gaffar Okkan Neler Yaptı

İnsanların, polis teşkilatına bakış açısını değiştiren, Diyarbakır halkının gönlünü fetheden Gaffar Okkan, Şehre geldiği  ilk günlerde, sivil kıyafeti ile halkın arasına karışan Okkan, halkın nabzını tutmuş, halkı anlamış ve onlarla bütünleşmiştir.Görev süresi boyunca yapmış olduğu çalışmalarla, araya bürokratik bir mesafe koymak yerine insanları kazanmayı tercih etmiştir. Şehrin faydasına yaptığı birçok farklı uygulama, bugün O’nun ardından hala konuşulmaktadır. 

Gaffar Okkan’ın Diyarbakır da İlk Günü

Diyarbakır’a geldiği  ilk gününde sivil kıyafetle bir restorana gidiyor, çorba içerken bir yandan da etrafı izliyor, mekana gelen polislerin atar yaparak hesabı ödemeden kalktıklarını görüyor, kendi hesabını öderken amca polislerinkini de ben ödeyeyim diyor amca da bırak Allahlarından bulsunlar boş ver diyor, Gaffar Okkan da ben ödeyeceğim diyor, sonra da ben yeni emniyet müdürüyüm, bir derdin olursa uğra çekinme diyerek restoranttan ayrılıyor.

Masa başı görev yapan polis istemiyorum

İnsanların sevgiye, saygıya ihtiyacı vardır.Biz halk için varız.Bana “git orada halkın canını,malını.namusunu koru” dediler onun için geldim.

Gaffar Okkan  Diyarbakırda göreve geldiği ilk günlerde polis memurlarını toplayarak, o dönemde dışarıda olmanın potansiyel tehlike olarak görüldüğünün farkındaydı, ancak şöyle dedi; ‘Masa başı görev yapan polis istemiyorum’.

Kadın erkek ayırt etmeden, herkesi sokağa döktü ve halka nazik davranmalarını emretti.

Bir cevap yazın