GÜLE GÜLE GİT, TATAR OSMAN KUMANDAN Hür bir Berkut Kartalı gibi egemenlik onuruyla saldırmaktan ve Türk’lüğü haykırmadan vazgeçmeyen kanı ve orijini deli dolu bir Kazak Türkü.Mehmet Alpay…

GÜLE GÜLE GİT, TATAR OSMAN KUMANDAN

Yıl 1951. Aylardan 29 Nisan. Günlerden Pazar. Asya Mücahiti ve Altay Dağları’nın Kartalı Osman BATUR, Ruslar tarafından 52 yaşında şehit edilirken Orazhan  KUMANDAN bir çocuk dünyaya getirdi. O çocuğun babası olan Nayman Oraz KUMANDAN doğan çocuğuna OSMAN adını verdi ve ağzına yaşadığı yerin toprağından serpeledi.

KUMANDAN ailesi, Doğu Türkistan’dan başlayan göçlerle Zeytinburnu’nda önce Gökalp Mahallesi 47 sokağa yerleşmişlerdi. 1950’li yıllarda ufak da  olsalar o sokağın 3 deli çocuğu vardı. Osman, İlker ve sonradan lakabı Alpay olan bendeniz Mehmet. Yılmayan sokak ve çocuk kavgaları ve sokağını korumak için yapılan mücadele. Kumandan ailesi daha sonra Nuripaşa Mahallesi 62 sokağa yerleştiler.

Osman; hırçın bir delikanlı, gözünü budaktan, kavgadan esirgemez. Doğu Türkistan’dan yüreğe yerleşen gelen özgürlük savaşı mücadelesini ömrünce devam ettiren biri. Bağımsız, bağlanmayan, Türk’lüğü ile övünen, ödün vermeyen tam bir Milliyetçi. Hür bir Berkut Kartalı gibi egemenlik onuruyla saldırmaktan ve Türk’lüğü haykırmadan vazgeçmeyen kanı ve orijini deli dolu bir Kazak Türkü.

Türklük ve hür mücadele için yayınladığı DİL Gazetesi’ni Türk’lüğü, haykırışı ve milli mücadelesi ve Milliyetçiliği haykırmak için yayınlayıp medya hayatına katılmıştı. 14 sayı yayın ve tabii ki imkansızlıklar sonunda gazete yayını durmuştu.

Hayatında hep yalnızlığı tercih etti kendine göre.  Doğduğu tarih günü 29 olan Aralık ayının salı günü gündüz vakti evinde çıkan bir yangında komşuları onu dumanların içinden yarı baygın olarak çıkarıp  kaldırım’ın üzerine koydular. O kaldırım Doğu Türkistan kökenli Tatar Osman’ın Zeytinburnu’ndaki aldığı son nefes yeri oldu. 2’inci derece yanıkları vardı. Önce İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ( Samatya SSK ) ve oradan da Kocaeli Hastanesi Yanık ve Tedavi Ünitesi’ne nakledildi. Akciğer ve solumum yetmezliğini yangındaki yudumlamış olduğu dumanlar daha da körüklemişti. Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer ARISOY, olayın başından itibaren Osman KUMANDAN’ın her türlü yanında oldu. Ziyaretine gitti ve her şeyi ile ilgilendi. Sonunda Tatar OSMAN’ın tabutunu  Bld. Bşk. Ömer ARISOY ve Milli Mücadele arkadaşı öğretmen Metin ÖZKAN ile birlikte ilk omuzlayan oldular.

VE SADECE 11 KİŞİ

Türk Dünyası ve Doğu Türkistan dendiğinde Zeytinburnu’nda ilk akla gelen her zaman mutlaka Osman KUMANDAN olurdu.  25.472  günlük ve 70 yıllık ömrü 13. Ocak 2021 Çarşamba günü yakınlarının omuzlarında çıkılan son yolculukla tamamlandı.  Kozlu gasilhanesinde kılınan cenaze namazında Belediye Bşk. Ömer ARISOY, yardımcısı Hurşit BEKAROĞLU, başkan eski yardımcısı İlyaz SAKA, Zeytinburnu Kariyer Merkezi Md. Mustafa AYDIN, Ahmet Vefik Paşa Ortaokulu Md. Metin ÖZKAN, Gökalp  Muhtarlığı  Baş Azası Tülay GENÇTÜRK, AK Parti Zeytinburnu İlçe Meclis Üyesi Dr. Reşide YÜKSEL, İYİ Parti Zeytinburnu İlçe Meclis Üyesi  Mustafa GÜRELER  ve İYİ Parti Zeytinburnu İlçe Bşk. Yrd. Hasan Basri ALİM, Prof Dr. Abdülvahap KARA, Asya  Halk Türküleri Sanatçısı Beşir KÖSE, KUMANDAN aileleri yakınları, ve bir kaç arkadaşı ile çocukluk arkadaşı olan bendeniz Mehmet ALPAY, Gazeteci Osman İSLAM ve Hüseyin  ÇETİNER ve de ardında keder içinde bıraktığı kız kardeşleri  Hasiye, Aliye, Balniye, Nuriye, Meryem ve yeğenleri ve bir kaç arkadaşı vardı.

Altay dağlarının kokusuyla  başlayan hayat 70 yıllık yolculuğu Yüzbinlerce ve hatta milyonlarca  kişinin arasında geçen bir ömür, İstanbul Yayla Mezarlığı’nda tam bayır olan bir mevkide iri kara taşlar ve topraktan oluşan 2 metrekarelik bir toprak ve onu vedalayan tam 11 kişi. Herşeye rağmen GÜLE GÜLE  TÜRK DÜNYASININ HAS ADAMI TATAR OSMAN KUMANDAN.  TÜRK DÜNYASI VE MİLLİYETÇİLİĞİN ADINA SENİ UNUTMAYACAĞIZ VE UNUTTURMAYACAĞIZ.

MEHMET ALPAY.

Bir cevap yazın