İYİ PARTİLİ GÜRELER’DEN DİKKAT ÇEKEN ÖNERGE!Mustafa Güreler, 2019’da Zeytinburnu Belediyesi ile TOKİ’nin Üsküp Mahallesi’yle ilgili ‘Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’ protokolünün, son durumunu sorarak, halka ve meclis üyelerine bilgi verilmesini istedi. İstanbul Gündemi

İYİ PARTİLİ GÜRELER’DEN DİKKAT ÇEKEN

Halk arasında Üsküp ve Arnavut Mahallesi olarak bilinen Merkezefendi’de ki alanla ilgili TOKİ ve Zeytinburnu Belediyesi arasında 27 Mart 2019 yılında yapılan Kentsel Dönüşüm protokolünün günümüzdeki durumunu Aralık ayı toplantısında soran İYİ Partili Mustafa Güreler, tüm ilçenin dönüşümü için ortak çalışma yapmalarının gerekli olduğunun altını çizerek, meclis üyesi olarak halka karşı bir sorumlulukları olduğunu dile getirdi.

Yapılan protokolün 3269, 3270, 3271, 3272, 3273 Adaları kapsadığını söyleyerek, protokol maddelerinde yer alan bazı konu başlıklarını okuyan Güreler şöyle devam etti.

“27 Mart 2019’da yapılan protokolde TOKİ adına 1, belediye adına ise 2 kişi olmak üzere toplam üç kişilik ‘Koordinasyon ve Değerleme Komisyonu’ oluşturulacağı, bu konuda süreçle ilgili yetkili bir müşavir firmasının görev alacağı, vaziyet planı hazırlanmasının belediyenin yükümlülüğüne bırakıldığı, çalışmaların sonucuna bağlı olarak TOKİ tarafından uygun görülmesi halinde yeni protokol yapılacağı, mahalle sakinleri ile yapılacak uzlaşma görüşmeleri sonucu yıkım ve yapım sürecine başlanacağı, mahalle sakinlerinin projeyle ilgili soru, sorun ve ihtiyaçlarının çözümlenmesinin belediye yükümlülüğüne verildiği,  ‘Avan ve Mimari Proje’nin ise belediye tarafından yapılacağı maddeleri yer alıyor”

Aradan gecen 1 yılı aşkın süre içerisinde, yapılan protokolle ilgili günümüzde yapılan çalışmaların ne durumda olduğunu maddeleyerek soran İYİ Parti Zeytinburnu Belediye Meclis Üyesi Güreler; bakanlık makamına şu soruları yöneltti.

1-Protokolde belirtilen 2965, 3269, 3270, 3271, 3272 ve 3273 adalarında kamuya ait parsellerde son 10 yıl içerisinde satış, kullanma hakkı kiralama ve diğer usuller ile ilgili ne gibi işlemler yapılmıştır?

2- 2965 ada ile ilgili olarak bakanlık ve belediyemiz tarafından verilmiş ruhsat ve izinler var mıdır?

3- Bu protokol süreci ile ilgili olarak bir müşavir firma atanmış mıdır? Atanmış ise ismi atanma şekli ve bedeli nedir?

4- Protokole bağlı olarak belediyemiz protokol şartları doğrultusunda hangi çalışmaları yapmıştır?

5- Söz konusu protokol dışında yeni bir protokol yapılmış mıdır?

6- Üsküp Mahallesinin sorunu, soru ve ihtiyaçlarına yönelik protokol şartlarının aydınlatılmasına yönelik toplantı yapılmış mıdır? Yapılmış ise hangi tarihlerde ve nerede toplantı yapılmıştır?

7- Burada bulunan binalar ve mevcut alanları toplam olarak verebilir misiniz?

8-Burada mevcut şartlar göz önüne alınarak İETT Sitesi ve bu alanda bulunan tüm parsellerin ortak çözümüne yönelik bir çalışma ve düşüncemiz var mıdır?

9- Konunun çözümlenmesi için planladığınız bir tarih var mı?

SELVİ SARITAÇ – İSTANBUL GÜNDEMİ

Bir cevap yazın