İYİ PARTİ ZEYTİNBURNU BELEDİYE MECLİS ÜYESİ GÜRELER ÇİN ZULMÜNÜ GÜNDEME GETİRDİ. UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Doğu Türkistan

İYİ PARTİ ZEYTİNBURNU BELEDİYE MECLİS ÜYESİ GÜRELER ÇİN ZULMÜNÜ GÜNDEME GETİRDİ

Meclis Üyesi Güreler konuşmasında ” Doğu Türkistan’daki Müslüman kardeşlerimize yapılan zulmü anlatmaya ne kalem yeter, nede kelam .” çarpıcı sözleri ile dikkat çekti.

İYİ PARTİ ZEYTİNBURNU BELEDİYE MECLİS ÜYESİ GÜRELER ÇİN ZULMÜNÜ GÜNDEME GETİRDİ

İYİ Parti Zeytinburnu Belediye Meclis Üyesi Sayın Mustafa Güreler Belediye Meclisi Toplantısında söz alarak İşgalci Çin’in Doğu Türkistan Türklerine karşı baskı,zulüm ve etnik soykırım cinayetlerini gündeme taşıdı.Meclis Üyesi Güreler konuşmasında ” Doğu Türkistan’daki Müslüman kardeşlerimize yapılan zulmü anlatmaya ne kalem yeter, nede kelam .” çarpıcı sözleri ile dikkat çekti.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Sayın Başkan,Değerli Meclis Üyelerimiz

Hepinizi saygı ile selamlıyorum.

2020 yılının bu ilk oturumunda  “Gözden ırak olan, gönülden de ırak olur.” sözünün âdeta ete kemiğe büründüğü Çin zulmü altında inim inim inleyen, mazlum bir milletin varlık mücadelesi verdiği  Türklerin Ata yurdu Doğu Türkistan’daki insani krize değinmek istiyorum.

Doğu Türkistan’daki Müslüman kardeşlerimize yapılan zulmü anlatmaya ne kalem yeter, nede kelam.

İnsanlık ve insan hakları, bütün milletlerin, dinlerin, kültürlerin ve ülkelerin üzerinde evrensel bir değerdir.İnsanlık tarihi ve gelişimi sonucunda,  iyiyi ve güzeli inşa ederek evrensel ortak değerler oluşturulmuştur.. Bizler,  tarihimizden ve kültürümüzden gelen misyonla, insanı çok değerli bir varlık olarak görürüz.

Bugün dünyada benzer bir hassasiyet ve benzer bir anlayış maalesef bulunmamaktadır

Doğu Türkistanlı Türkler 1933’te Yeni bir Türk devletinin kurulduğu müjdesini Ankara’ya çektiği telgrafla Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ulaştıran Doğu Türkistan Dışişleri Bakanı Kasım Can Hacı’nın mesajı, “Gökbayraktan Albayrağa selam olsun” cümlesiyle başlıyordu…

Bu telgrafa karşılık Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te,Türkiye’den, Doğu Türkistan’a şu mesaj göndermiştir.  “Albayraktan gök bayrağa selam olsun” diyerek Doğu Türkistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk  ülke Türkiye Cumhuriyeti’dir.

Doğu Türkistan bilindiği gibi Türkistan coğrafyasının Çin’in  askeri güç kullanarak  1949 yılında  zorla idaresi altına aldığı doğu bölümüdür.

Çin yönetimi 1 Nisan 2017 tarihinde sözde Özerk bölge parlamentosunda kabul ettirdiği 17 bölüm ve 50 maddeden oluşan “Aşırılık ve Terörle Savaş “ yasası ile  bu ülke Türklerini  Radikal ve Terörcü olarak suçlamakta ve asimile ederek yok etmeye yönelik bir soykırım icra etmektedir.

Çin’in  günümüzde  Doğu Türkistan’da  neler yaptığı konusunda   sizlere özet bilgiler sunacağım.

1 Nisan 2017 yasası ile Türklerin namaz ,oruç,her türlü dini ibadet ve milli ve manevi hayatlarının gereği olan  nikah, düğün,sünnet gibi  her türlü tören ve ritüelleri Devletin Güvenliğine Karşı terör suçu olarak  tanımlamıştır.

 Camiler kapatılmış ve yıkılmış.Yıkılan Camilerin yerine çocuk  oyun alanları ve park yapılmıştır.

 Çin yönetimi Türkler için kutsal sayılan geleneksel  aile yapısını tahrip ederek yok etmek için “İkiz- Kardeş Aile”uygulamasını başlatmış,

Bu uygulama ile eşleri çeşitli iftiralarla  suçlanarak Toplama Kamplarına kapatılan ailelerin evlerine  etnik Han Çinlisi devlet  Memurlarının yatılı olarak kalmaları yasal hale getirmiştir. Müslümanların namus ve iffetlerini tarumar etmiş ve etmeye devam etmektedir.

 Çin yönetimi Türklerin etnik olarak yok edilmesinin bir yöntemi olarak Uygur kızlarının Çinli erkeklerle evlenmelerini zorunlu ve yasal hale getirilmişlerdir.

 2017 yılından beri Doğu Türkistan’dan  dış ülkelere seyahatleri yasaklanmış.Türklerin kendi yaşadıkları bölgeden başka bir bölgeye veya başka bir kente seyahat etmeleri izne tabi kılınmıştır.

 Doğu Türkistan Türklerinin yurt dışındaki yakınları ile telefon veya diğer iletişim kanallarını kullanarak haberleşmeleri yasaklanmış,Yurt dışı ile iletişim kuranların Toplama Kamplarına hapsedilmeleri için gerekçe oluşturulmuştur.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Konseyi raporlarına göre Çin’in Doğu Türkistan genelinde kurduğu bin 200 adet Çin tipi Toplama(Nazi)kampında yaklaşık 1 Milyon ile 3 milyon civarında Müslüman Türk hapsedilmiş durumdadır

Toplama kamplarına kapatılan yüz binlerce Uygur Türk’ü ise ortadan kaybolmuş ve akıbetleri bilinmiyor!..

Sözlerime son vermeden önce sayın başkan ve değerli meclis üyeleri

sizden ricam akşam eve gittiğinizde ailenizle birlikteyken gözlerinizi kapatmanızı ve 1 dakika düşünerek empati yaparak ailenizin yanından sizi Çin askerleri alıyor ve sizin evinize Bir Çinli erkek görevliyi  yerleştiriyor.Onların eğitim kampı dediği Toplanma kamplarında SİZ ÖLMEK Mİ istersiniz yoksa sağ kalmak mı?

Saygılarımla.. http://www.uyghurnet.org/iyi-parti-zeytinburnu-belediye-meclis-uyesi-mustafa-gureler-cin-zulmunu-gundeme-getirdi/

Bir cevap yazın