Zeytinburnu meclisinin gündemi, kentsel dönüşüm ve İETT Blokları oldu

Zeytinburnu meclisinin gündemi, kentsel dönüşüm ve İETT Blokları oldu.

Zeytinburnu meclisinin gündemi, kentsel dönüşüm ve İETT Blokları oldu

Zeytinburnu Belediye Meclisi mart ayı toplantısında, İETT Blokları ile ilgili geçmişten bu güne yaşanan sürecini anlatan İYİ Parti meclis üyesi Mustafa Güreler’e cevap veren Belediye Başkanı Ömer Arısoy, belediyenin kentsel dönüşümle ilgili kat ettiği mesafeyi ve gelinen süreci örtme konusunda Güreler’in sarf ettiği özel gayreti anlayamadığını söyleyerek, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kentsel Dönüşüm ve deprem konusunun, bir ilçe belediyesinin tek başına altından kalkacağı bir konu olmadığını her fırsatta ifade ettiğini belirten Arısoy, “İBB’nin kentsel dönüşüm ve depreme dair herhangi bir çağrısı ya da işbirliği teklifi olmadı.  Böyle bir teklif gelirse memnuniyetle ederim” dedi.  
İETT BLOKLARI İLE İLGİLİ SÜRECİ ANLATTI
Adaylık döneminde İETT Blokları sakinleri ile Merkez Efendi Taziye Evi’nde bir araya geldiğini, sorunları dinleyerek kendisinin de “Blokların bulunduğu alanı komşu parselle eşit hale getireceğiz” şeklinde tek bir cümle kullandığını söyleyen Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, sonrasında yaşanan süreci anlattı.  
İETT BLOKLARI EMSALİ 1.9 “Çevre ve Şehircilik Bakanımızla ile yaptığım görüşmede, alanın belgeleri ile birlikte durumu anlattım ve seçimlerden önce alanın emsali bir buçuk olarak geldi. İYİ Partili arkadaşın geçmişten bu güne yaşanan sıkıntıları anlattığı konuşmasında, neden bunu dile getirmediğini anlayamadım. Anlatsanız ne eksiğiniz olur Mustafa Bey?
Sonraki dönemde bakanlık ‘Net Emsal’ uygulamasına başladı ve bu kez netten 1,5 verince bir kaybın olduğunu bizlerde fark ettik. Maliklerin de itirazı doğrultusunda bakanlar ve bürokratlarla yaptığımız görüşmelerde niyetimizin netliğini de dile getirerek, emsalin komşu parselle eşit olacağına dair söz verdiğimizi belirttik ve bakanlık da bize hak vererek ikinci planı 1.9 olarak gönderdi”   Gelinen nokta itibari ile İETT Blokları sakinlerinin ikinci planda yer alan cami alanında kalan bir alanla ilgili itirazlarının söz konusu olduğunu, bunun işin imar planı tarafı olduğunu ve bu konudaki itirazların sonuçlanacağını söyleyerek konuşmasını sürdüre Arısoy, “İETT Blokları ile ilgili sözümüzü tuttuk” dedi.  
ÇIRPICI RİSKLİ ALAN İLAN EDİLDİ
Çırpıcı Mahallesi’nde özel sektör tarafından yapılan dönüşümde de benzer sorunun yaşadığını belirten Ömer Arısoy, aynı duyarlılığın da Cumhurbaşkanlığı kararıyla gösterildiğini ve alanın riskli alan olarak ilan edildiğini belirtti.  
İMAR PLANI OLMAYAN YERE, RİSKLİ YAPI KARARI VERİLEBİLİR
CHP’li Belediye Meclis Üyesi Hasan Ali Hayıroğlu’nun, “İmar planı olmayan yere riskli yapı kararı verilebilir mi?” sorusuna da cevap veren Arısoy,  “Verilir ama verilmemesi gerekir” diye ekleme yapan Hayıroğlu’na, “Riskli yapı kararı ile imar planının herhangi bir ilişkisi yoktur. İmar planı bir yerin imarını düzenler, riskli yapı ise yapıya ilişkin bir değerlendirmedir. Bir yerin herhangi bir imar planı olmasa bile riskli yapı kararı düzenlenebilir” diyerek devam etti.  
RİSKLİ YAPILARLA İLGİLİ TAKİP SÜRECİ BAŞLADI
Yaşanan son depremlerin ardından devletin riskli yapılarla ilgili yeni bir takip sürecini başlattığını belirten Başkan Arısoy, yetkilerin tamamen bakanlık ve valilik elinde olduğunu, belediye olarak hukuken nüfustan tahliye etmek zorunda olduklarını, inisiyatifin ise kendi ellerinde olmadığını söyledi.   Geçtiğimiz Cuma günü İETT Bloklarının riskli yapı kararı kesinleşmiş yerler bakımından sürecinin tamamladığını, Valiliğin emniyet ve güvenlikle ilgili yoğun tedbir alması konusundaki zarureti nedeniyle ek bir süre verdiğini, sürecin riskli yapı kararı sonuçlananlar bakımından takip edilerek tamamlanacağını belirtti.  
YARIN DEPREM OLMAYACAĞININ GARANTİSİ YOK
Özellikle projesi tamamlanmadan vatandaşların evlerini terk etmek zorunda kalmalarına gönüllerinin razı olmayacağını, bir taraftan da yarın deprem olmayacağının garantisinin de olmadığını maliklerle de konuştuğunu söyleyen Arısoy, “Devlet vatandaşlarının can güvenliğini korumakla mükelleftir. Hukuken ve vicdanen  riskli yapı sürecini tamamlamış ve karara bağlanmış yapılarla ilgili süreci de başlatmıştır” dedi.  
TELSİZ PROJESİ TAMAMLANDI Telsiz projesi ile ilgili sıkıntıların da geçmiş dönemde kaldığını belirten Ömer Arısoy, projesinin tamamlanarak malikleri ile görüşüldüğünü, Çarşamba gününden (yarın) itibaren de parsel parsel anlatılarak 3’te 2’lik çoğunluk aranacağını, çoğunluk tamamlandıktan sonra da noter sözleşmesi ve ihale sürecinin başlayacağını söyledi.  
İBB’NİN DÖNÜŞÜM VE DEPREM KONUSUNDA BİR TEKLİFİ YOK Yaptığı tüm toplantılarda kentsel dönüşüm meselesinin siyaset malzemesi yapamaması gerektiğini belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Büyükşehir Belediyesi ile her türlü işbirliğine hazır olduklarını defalarca dile getirdiğini, dönüşüm meselesinin tek başına bir ilçe belediyesinin altından kalkabileceği bir konu olmadığını ama İBB’nin dönüşüm ve depreme dair herhangi bir çağrısının veya işbirliği teklifinin olmadığını söyledi. Kentsel Dönüşüm ile ilgili İBB’den herhangi bir iş birliği çağrısı gelirse seve seve kabul edeceğini de sözlerine ekleyen Başkan Arısoy, Zeytinburnu’nun dönüşümü ile ilgili etap etap çalıştıklarını, belediyesinin İETT Blokları konusunda kat ettiği mesafeyi örtmek konusunda İYİ Partili Mustafa Güreler’in özel gayretini anlayamadığını ve süreci izah etmek için bu geniş bilgileri verme ihtiyacı hissettiğini ifade ederek konuşmasını tamamladı. Selvi Sarıtaç
http://www.yurthaberajansi.com/haber-onizleme-4380.html

Bir cevap yazın